Board of Trustees

Larry A. Bookman, MD
President

Jean R. Hausheer, MD
Immediate Past President

George W. Monks, MD
President-Elect

Mary Clarke, MD
Vice President

Mark F. Kowalski, MD
Secretary/Treasurer

Julie Strebel Saxton, MD
Speaker, House of Delegates


Geoffrey Chow, MD
Vice Speaker, House of Delegates

D. Wesley Hughes, II, MD
Chair, Board of Trustees

Peter Aran, MD
Vice Chair, Board of Trustees
District ICimarron, Texas, Beaver, Harper, Woods, Alfalfa, Grant, Kay, Ellis, Woodward, Major, Garfield, Kingfisher & Logan Counties

Trustee: 

D. Wesley Hughes, II, MD – Enid (2020)

Alternate:

Susan Hull, MD - Waynoka (2020)
District II - Nowata, Washington, Osage, Noble, Payne, Pawnee, Creek, Lincoln & Okfuskee Counties

Trustee:


Eugene M. Hoyt, Jr., MD – Stillwater (2021)

Alternate:

Christopher Sudduth, MD - Bartlesville (2021)
District IV - Craig, Ottawa, Rogers, Mayes, Delaware, Wagoner,
Cherokee, Adair, Okmulgee, Muskogee, Sequoyah & McIntosh Counties


Trustee:

Edgar Boyd, MD – Muskogee (2022)
Alternate:

Timothy Robison, MD – (2022)

District V - Atoka, Bryan, Choctaw, Coal, Haskell, Latimer, LeFlore, McCurtain, Pittsburg, Pushmataha, Pontotoc, Murray & Johnson Counties

Trustee:

Christopher Beene, MD – McAlester (2021)

Alternate:

Michael Boyer, MD  – McAlester (2021)
District III - Tulsa

Trustees:
Joseph Cunningham, MD – Tulsa (2021)

Patrick Lester, MD – Tulsa (2022)

Jenny Boyer, MD – Tulsa (2020)


Peter Aran, MD  – Tulsa (2021)

Alternates:

Jack Sommers, MD - Tulsa (2021)


Jeffrey Galles, DO – Tulsa (2022)

Britney Else, DO – Tulsa (2020)

John Hubner, MD – Tulsa (2021)


District VI - Oklahoma

Trustees:


Sam Dahr, MD – Oklahoma City (2022)

David Holden, MD - Oklahoma City (2020)

Duc Tu, MD – Oklahoma City (2021)

Lisa Wasemiller-Smith, MD – Oklahoma City (2021)

Alternates:

Basel Hassoun, MD - Oklahoma City (2022)


R. Kevin Moore, MD - Oklahoma City (2021)

Ashley Weedn, MD – Oklahoma City (2020)
District VII – Cleveland, McClain

Trustee:

Steven Jimerson, MD – Norman (2021)

Alternate:

M. Dianne Chambers, MD – Norman (2021)


District VIII – Candian, Caddo, Grady, Stephens, Jefferson, Garvin, Carter, Love, Marshall, Pottawatomie, Seminole & Hughes Counties

Trustee:
Lara Mashek, MD – Shawnee (2021)

Alternate:

Bruce Storms, MD – Chickasha (2021)
District IX – Dewey, Blaine, Roger Mills, Custer, Beckham, Washita, Greer, Kiowa, Harmon, Jackson, Tillman, Cotton, Comanche

Trustee:

Daniel Joyce, DO – Lawton (2022)


Alternate:

Richard Campbell, MD – Lawton (2022)
Trustee/Alternate At Large

Trustee:

John Siegle, MD – Ada (2020)

Alternate:

Woody Jenkins, MD - Stillwater (2020)


Resident/Fellow Trustee:

Ankur Rughani, MD - (2018)


Student Trusteee:
Chelsea McKenzie - Tulsa (2020)