Sherri S. Baker, MD
President


Woody G. Jenkins, MD
Immediate Past President


Kevin E. Taubman, MD
President-Elect

Jean R. Hausheer, MD
Vice President

Mark F. Kowalski, MD
Secretary/Treasurer

George W. Monks, MD
Speaker, House of Delegates (2016)

Mary Clarke, MD
Vice Speaker, HOD (2016)

Larry A. Bookman, MD
Chair, Board of Trustees

Joseph R. Cunningham, MD
Vice Chair, Board of Trustees
District ICimarron, Texas, Beaver, Harper, Woods, Alfalfa, Grant, Kay, Ellis, Woodward, Major, Garfield, Kingfisher & Logan Counties

Trustee: 

D. Wesley Hughes, II, MD – Enid (2017)

Alternate:

Jarrett D. Kruska, MD – Enid (2017)
District II - Nowata, Washington, Osage, Noble, Payne, Pawnee, Creek, Lincoln & Okfuskee Counties

Trustee:


Eugene M. Hoyt, Jr., MD – Stillwater (2018)

Alternate:
John Leatherman, MD – Cleveland (2018)
District III - Tulsa

Trustees:
Jenny Boyer, MD – Tulsa (2017)

Joseph Cunningham, MD – Tulsa (2018)

Patrick Lester, MD – Tulsa (2019)

Alternates:

Douglas W. Stewart, DO – Tulsa (2017)


Jack Sommers, MD - Tulsa (2018)


Rollie E. Rhodes, Jr., MD – Tulsa (2019)

District IV - Craig, Ottawa, Rogers, Mayes, Delaware, Wagoner,
Cherokee, Adair, Okmulgee, Muskogee, Sequoyah & McIntosh Counties


Trustee:
Jay Gregory, MD – Muskogee (2019)
Alternate:

Richard Reutlinger, MD – Muskogee (2019)

District V - Atoka, Bryan, Choctaw, Coal, Haskell, Latimer, LeFlore, McCurtain, Pittsburg, Pushmataha, Pontotoc, Murray & Johnson Counties

Trustee:
Christopher Beene, MD – McAlester (2018)

Alternate:

Robert Kern Jackson, MD - McAlester – (2018)
District VI - Oklahoma

Trustees:

Larry Bookman, MD – Midwest City (2017)

Don Wilber, MD – Oklahoma City (2018)


Sam Dahr, MD – Oklahoma City (2019)


Alternates:

Christopher Carey, MD – Oklahoma City (2017)


Duc Tu, MD – Oklahoma City (2018)

Lisa Wasemiller-Smith, MD – Oklahoma City (2019)
District VII – Cleveland, McClain

Trustee:

M. Dianne Chambers, MD – Norman (2018)

Alternate:

Steven Jimerson, MD – Norman (2018)
District VIII – Candian, Caddo, Grady, Stephens, Jefferson, Garvin, Carter, Love, Marshall, Pottawatomie, Seminole & Hughes Counties

Trustee:
Lara Mashek, MD – Shawnee (2018)

Alternate:

Robert Westcott, MD – Lindsay (2018)
District IX – Dewey, Blaine, Roger Mills, Custer, Beckham, Washita, Greer, Kiowa, Harmon, Jackson, Tillman, Cotton, Comanche

Trustee:

Daniel Joyce, DO – Lawton (2019)


Alternate:

Richard Campbell, MD – Lawton (2019)
Trustee/Alternate At Large

Trustee:

Tawfik Ramadan, MD – Ada (2017)

Alternate:

John Siegle, MD – Ada (2017)

Resident/Fellow:

Ankur Rughani, MD


Student Trustee:

Helga Skaftason